4 Adımda Giysilerden Pas Lekesi Nasıl Çıkarılır?

4 Adımda Giysilerden Pas Lekesi Nasıl Çıkarılır?

1.Adım: Tuz ve limon suyu uygulayın

Beyaz veya ekru renkli kumaşlarda sorun yaşamazsınız, ancak rengi solmayan koyu renkli kumaşlarda  , solma veya ağartma olup olmadığını görmek için önce bir dikiş veya göze çarpmayan bir noktada limon suyunu test edin. 

Pas lekesinin üzerine tuz serpin.

 Tuzun üzerine taze limon suyunu sıkın  .

Giysiyi kuruması için güneşte yayın. Güneşin ultraviyole ışınları reaksiyonu hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

2.Adım: Leke çıkarıcı macunu uygulayın

Bu, tuz/limon yöntemine bir alternatiftir.

1 çay kaşığı krem ​​tartar (asidiktir, limon suyu ve sirkeye benzer), 1 çay kaşığı  karbonat ve birkaç damla  hidrojen peroksiti birleştirerek bir macun hazırlayın .

Macunu lekeye uygulayın ve 30 dakika etki etmesini bekleyin.

Kumaşı iyice durulayın.

Not: Hafif pas lekelerini çıkarmak için damıtılmış beyaz sirkeyi de deneyin. Asit, tuz veya kabartma tozu ile birleştiğinde pasla reaksiyona girerek onu suda daha fazla çözünür hale getirecektir.

3.Adım: Pas sökücü deterjan uygulayın

Başka bir alternatif olarak beyaz ve rengi solmayan kumaşlara ticari bir pas sökücü uygulayın. Üreticinin talimatlarını dikkatle izleyin; Pek çok sökücü oldukça zehirlidir ve cildi yakabilir ve cihazın kaplamalarına zarar verebilir. Çıkarıcıyı uygulayın, birkaç saniye bekletin ve iyice durulayın.

4.Adım: Yıkama talimatına uygun yıkayın

Giysiyi her zamanki gibi  ağır işlere uygun bir çamaşır deterjanı  ve  bakım etiketinde  önerilen  su sıcaklığında yıkayın .

Yıkadıktan sonra, giysiyi makine kurutucusuna yerleştirmeden önce leke izi olup olmadığını dikkatlice kontrol edin. Ayrıca kumaşı havayla kurutabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir