Kan Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Taze yada beklemiş kan lekesi en zor lekelerden biridir. Ev tekstili kumaş yada giyilebilir tekstil kumaşından üretilmiş ürünlerin üzerindeki kan lekesi çıkarılırken uygulacak işlemler kumaşın türü ve özelliklerine değişkenlik gösterir. Kan lekeli kumaşın beyaz bluz, çarşaf veya banyo havlusu olması fark etmez , öncelikle ürünün elde yıkanabileceğinden emin olmak için yıkama talimatı etiketini kontrol edin ve önerilen su sıcaklığını kontrol edin. Kan bir protein lekesi olduğundan, lekeyi çıkarırken soğuk su kullanın (sıcak su aslında lekenin yerleşmesine yardımcı olabilir). Başlamadan önce, kumaşın rengini bozmayacağından emin olmak için her temizleme yöntemini önce gömleğin iç kenarı gibi göze çarpmayan küçük bir noktada test edin. Leke çıkartma konusunda uzman temizlik hizmeti şirketi DuDu Group

Kan Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kurumuş yada yeni ıslak durumda olan kan lekesini çıkarmak için hemen müdahale etmek ve en uygun yöntemleri kullanmak önemlidir. İşte kan lekesini çıkarmak için genel kullanabileceğiniz birkaç yöntem:

Not: Leke çıkarıcı yöntemleri uygulamadan önce, kumaşın türünü ve yıkama talimatını mutlaka kontrol edin ve etiketteki talimatları uyun. Aşağıdaki yöntemler genel olarak kullanılan yöntemlerdir, ancak her kumaş farklı tepkime verebilir.

 1. Hemen Soğuk Su ile Yıkama:
  • Kan lekesi oluştuğu anda, lekeli bölgeyi hemen soğuk su altında yıkayın. Sıcak su kanı sabitleyebilir, bu nedenle ilk aşamada soğuk su kullanmak önemlidir.
 2. Soğuk Tuzlu Su İle Islatma:
  • Kan lekesini çıkarmak için soğuk suya tuz ekleyip karıştırın. Pamuklu bir bez kullanarak bu karışımı lekeli bölgeye uygulayın ve nazikçe ovarak lekeyi çıkarmaya çalışın.
 3. Peroksit Kullanma (Sadece Beyaz Kumaşlar İçin):
  • Sadece beyaz kumaşlar için uygun olan bu yöntemde, bir miktar peroksiti lekeli bölgeye uygulayın ve birkaç dakika bekletin. Daha sonra soğuk su ile durulayın.
 4. Sabun ve Soğuk Su:
  • Sabunlu soğuk su, kan lekesini çıkarmak için etkili bir yöntem olabilir. Lekeleyen bölgeye sabun uygulayın, nazikçe ovalayın ve soğuk su ile durulayın.
 5. Beyaz Sirke:
  • Lekeleyen bölgeye bir miktar beyaz sirke uygulayın ve bir süre beklettikten sonra soğuk su ile durulayın.
 6. Karbonat ve Su Karışımı:
  • Karbonat ve su karışımı, kan lekesini çıkarmak için etkili olabilir. Karbonatı su ile karıştırarak bir macun elde edin, lekeli bölgeye uygulayın, kurumasını bekleyin ve sonra fırça veya bezle temizleyin.
 7. Ticari Lekeleri Çıkarıcı Ürünler:
  • Çeşitli markaların leke çıkarıcı ürünleri kan lekesini çıkarmak için kullanılabilir. Ancak, bu ürünleri kullanmadan önce etiket talimatlarına dikkat edin.
 8. Profesyonel Yardım:
  • Lekenin çıkmadığı durumlarda veya hassas kumaşlarda, profesyonel bir temizlik servisinden yardım alabilirsiniz.

Lekeyi çıkarmadan önce, kumaşın türünü ve temizlik ürünlerinin uygunluğunu kontrol etmek her zaman önemlidir.

Yataktaki Kan Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kan lekelerini yataktan çıkarmak, kumaştan çıkarmak kadar kolay değildir.

Nevresiminizdeki veya giysilerinizdeki kurumuş lekelerde olduğu gibi, lekeye işlem yapmadan önce kurumuş kanı temizlemeniz gerekecektir. Fazla kurumuş kanı kazıyın ve yataktan çıkarmak için bir vakum kullanın.

Bunu yaptıktan sonra yatağınızdaki kan lekelerini çıkarmak için şu adımları izleyin:

Adım 1: Lekeyi soğuk su ile silin

Temiz ve ıslak bir bez kullanarak lekeyi silin ve mümkün olduğu kadar fazla kanı alın.

Adım 2: Leke çıkarıcıyı bir beze veya süngere uygulayın

Seçtiğiniz leke çıkarıcıyı temiz bir beze veya süngere uygulayın. 

Daha sonra lekeyi bez veya süngerle silin. Kanı emdiğinden, kanın yatağa geri bulaşmasını önlemek için bezi veya süngeri temiz bir alana değiştirdiğinizden emin olun.

Leke tamamen çıkana kadar bu hareketi tekrarlayın.

Not: Leke çıkarıcıyı uygulamak için bir bez veya sünger kullanmak yatağın fazla ıslanmasını önleyecektir.

Adım 3: Kuru bir bezle kurulayın

Daha sonra, yatağın emdiği sıvıyı çıkarmak için lekenin olduğu bölgeye başka bir kuru bez kullanın.

Adım 4: Yatağı havayla kurutun

Son olarak yatağın tamamen nemsiz olduğundan emin olmak için çarşaflarınızı yerleştirmeden önce açık havada kurumaya bırakın!

Giysilerinizi, yatağınızı ve yatağınızı lekesiz tutun

Kan lekelerini kumaşlardan ve yataklardan çıkarmak zor olmak zorunda değil. Hatta çamaşır deterjanı, karbonat ve limon gibi evdeki yaygın kullanılan eşyaları kullanarak bu lekelerden kurtulabilirsiniz.

İhtiyacınız olduğunda paniğe kapılmamak için öncelikle temizlik malzemelerini stokladığınızdan emin olun !

Lütfen unutmayın: Sağlanan ipuçlarının etkinliği, beceriye, kullanılan aletlerin kalitesine ve (varsa) ilgili makinelerin yapısına bağlı olarak değişebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir